Studentská formule 1

Firma SA Trade podpořila studentský projekt TU Brno (Technické Univerzity Brno) zabývající se tvorbou, propagací a v neposlední řadě závoděním s monopostem formule.Představme si tým

Tým se skládá převážně ze studentů Ústavu Automobilního a dopravního inženýrství na Fakultě strojního inženýrství Vysokého Učení Technického v Brně. Odborné rady a konzultace zajišťují vedoucí pracovníci ústavu, případně externí odborníci z automobilové praxe.


Kořeny studentské formule

Formula Student (FS) je Evropskou odnoží původně americké soutěže Formula SAE. Jde o velice prestižní soupeření univerzitních týmu studující na budoucí inženýry. Historie sahá až do roku 1981, kdy poprvé vyjeli na trať formule v USA. Až za dlouhých 17 let, dorazila formule i na Evropský kontinent. Projekt studentské formule však není jen záležitost těchto dvou kontinentů. Závodí se i v Japonsku, Brazílii a Austrálii. Do závodů je registrováno více než 500 týmů z celého světa.

Hodnocení závodů

Cíl závodů je každý rok stejný. Získat zkušenosti na poli výroby automobilů, navázání kontaktů s „konkurenčními“ týmy a hlavně postavit bezpečné závodní auto, které má dostatečný výkon a spolehlivost za co nejmenší cenu.

Vítězný tým je určený na základě více disciplín. Po splnění všech disciplín se sečtou body a určí se konečné pořadí. Jedná se o tři hlavní disciplíny rozdělené na podkategorie. Statické disciplíny (Konstrukce vozu, Nákladová studie, Business plán). Technická přejímka (Technická a bezpečnostní přejímka, Test náklonu, Test brzdného účinku, Test hluku výfukové soustavy). Dynamické disciplíny (Akcelerace na 75m, Skid-Pad, Autokros na vytyčené dráze z kuželek, Vytrvalostní závod 22 km a spotřeba paliva. Maximální počet získaných bodů je 1 000.

Plánované závody

V letošním roce se tým TU Brno racing zúčastní závodů v:
Německu na slavném Hockenheimringu 28. 07. - 02. 08 2015
Maďarsku 20. 08. – 23. 08. 2015
České Republice na polygonu Most od 03. 09 – 06. 09. 2015
Itálii od 11. 09 – 14. 09. 2015


Technické informace monopostu

Monopost pojmenovaný Dragon 5 požene kupředu motor Husqvarna FE 501, který je přeplňován turbodmychadlem vlastní tvorby.

Maximální rychlost: 144 km/hod
Zrychlení z 0-100 km/hod: 3,85 s
Max. výkon: 60 kW při 9 900 ot/min
Max. kroutící moment: 70 Nm při 6 900 ot/min
Palivo: E85
Více informací naleznete na oficiálních stránkách týmu: www.tubrnoracing.cz